Hjem
Nyhed 358: Efterårsturnering 2023 klar...

26/9-2023: Efterårsturneringen 2023 er klar...

 

 

af Søren Dyberg Larsen

Vi starter mandag d. 2. oktober med efterårsturneringen, som løber over 5 runder i alt. Vi spiller i en stor gruppe efter monrads turneringssystem. Partierne er ikke ratede, men vi spiller efter holdturneringens betænkningstid:

"betænkningstiden er 90 minutter til de første 40 træk plus 30 minutter til de resterende træk med et tillæg på 30 sekunder pr. træk fra træk 1. Der anvendes elektroniske ure"

Man bemærker sig i øvrigt, at ingen af de 8 højest ratede spillere møder hinanden i runde 1. Det giver muligvis nogle lidt ujævne partier i første runde, men vi har haft lyst til at ryste posen lidt, så man ikke altid spiller mod de samme spillere år ud og år ind. De to højest ratede spillere - Gert og John - starter i hver sin enden af skemaet (som i tennis), så de alt andet lige mødes så sent som muligt i turneringen.

Vi opdaterer sæsonplanen snarest.

Velkommen til efterårsturneringen og en særlig velkomst til de, der deltager i klubbens aktiviteter for første gang !

 

Tabel: Efterårsturnering 2023